Lindale’s Richey, Burckel earn All-State honors

Posted

BRYAN – Lindale High School third baseman James Richey and teammate Brad Burckel, a shortstop, were named to the Collin Street Bakery/Texas Sports Writers Association Class 5A All State baseball team, officials announced.

Richey, who has signed a scholarship with the Texas State Bobcats, was named to the first team and Burckel, who has signed with the University of Houston, was named to the Honorable Mention team.

Collin Street Bakery/Texas Sports Writers Association

Class 5A All State Baseball Team

FIRST TEAM

Pitchers: Adam Kloffenstein, Magnolia, sr.; Johnathan Childress, Forney, sr.; Riley Taylor, Northwest Eaton, sr.

Relief pitcher: Aaron Haase, Amarillo, sr.

Catcher: Dawson Woods, Corsicana, sr.

First baseman: Cole Moore, Georgetown, sr.

Second baseman: Ryan Lehr, Azle, sr.

Shortstop: (tie) Jordan Groshans, Magnolia, sr.; Bobby Witt, Colleyville Heritage, jr.

Third baseman: Jamey Richey, Lindale, sr.

Outfielders: Milan Walla, Kerrville, Tivy, sr.; Max Marusak, Amarillo, sr.; Cade Winquest, Northwest Eaton, sr.

Designated hitter: Colton McCallum, Burleson, soph.

Player of the year: Kloffenstein, Magnolia

Coach of the year: Jeremy Fatheree, Northwest Eaton

SECOND TEAM

Pitchers: Mason Englert, Forney, sr.; Willie Rangel, Cleburne, sr.; (tie) Hambleton Oliver, Calallen, jr.; JoJo Villarreal, CC Veterans Memorial, jr.

Relief pitcher: Daniel Bresko, Kingwood Park, sr.

Catcher: Nate Rombach, Mansfield Legacy, jr.

First baseman: Daylan Pena, CC Veterans Memorial, fr.

Second baseman: (tie) Lance Ford, Kerrville Tivy, sr.; Max Dias, Porter, jr.

Shortstop: Dru Baker, Tomball Memorial, sr.

Third baseman: (tie) Tommy D’Alise, Lubbock Cooper, sr.; Jesus Rodriguez, CC Veterans Memorial, sr.

Outfielders: Cole Modgling, Medina Valley, jr.; Carson Roccaforte, Port Neches-Groves, soph.; (tie) Jace Grady, Elgin, jr.; Jordan Thompson, Boerne Champion, sr.

Designated hitter: Dylan Johnson, Splendora, sr.

THIRD TEAM

Pitchers: Cooper Rawls, Hallsville, sr.; Travis Hester, College Station, sr.; (tie) Trey Garlett, Lubbock Cooper, sr. Jarod Seals, Northwest Eaton, sr.

Relief pitcher: (tie) Cameron Baker, Azle, jr.; Connor Korczynksi, Richmond Foster, sr.

Catcher: (tie) Chase Ferem, Kingwood Park, jr.; Josh Blankenship, Santa Fe, sr.; Emmanuel Garza, Rio Grande City, fr.

First baseman: Chris Weber, Boerne Champion, sr.

Second baseman: Javier Torres, Cleburne, sr.

Shortstop: T.J. Rumfield, Temple, sr.

Third baseman: (tie) Hunter Dobbins, Rudder, sr.; Colby Seltzer, Northwest Eaton, sr.

Outfielders: Chris Gurley, Denton, sr.; Jonathan Jones, Manvel, sr.; Trevor Andrus, Amarillo, sr.

Designated hitter: Eric Worden, Austin McCallum, sr.

HONORABLE MENTION

Pitchers - Jon Barrera, Corpus Christi King, jr.; Brant Bennett, Denton Braswell, sr.; Jakob Berger, Colleyville Heritage, jr.; Brandon Birdsell, Willis, sr.; Jan Cabrera, Denton, jr.; Braden Carmichael, Prosper, sr.; John Chomko, Tomball Memorial, sr.; Landon Cody, Cleburne, sr.; Hunter Dobbins, Rudder, sr.; Connor Jackson, Prosper, sr.; Jonathan Jones, Manvel, sr.; Jacob Martinez, Victoria East, soph.; Mason Mays, Amarillo, sr.; Matthew Parker, Colleyville Heritage, sr.; Connery Peters, Joshua, sr.; Jeremy Thompson, Boerne Champion, sr.; Chris Weber, Boerne Champion, sr. ; Eric Worden, Austin McCallum, sr.; Chase VanDyk, Frisco Reedy, sr.

Relief pitchers - Conner Kemp, Nederland, jr.; Cade Winquest, Northwest Eaton, sr.

Catchers - Nicholas Balsano, Colleyville Heritage, jr.; Steven Bonuz, Calhoun, sr.; Jarred Gibson, Lubbock Cooper, jr.; Luke Johnson, Propser, jr.; Hunter Klasse, Wichita Falls Rider, sr.; Pierce Weiss, Brenham, sr.

First basemen - Jorge Aldrete, Little Elm, soph.; Jarren Garcia, Edcouch Elsa, sr.; Lee McPhail, FW Southwest, jr.; Beau Williams, Frisco Reedy, sr.; Dawson Zey, Prosper, sr.

Second basemen - Ramiro Cervera, Boerne Champion, jr.; Joseph Frisby, Denton, sr.; Mason Greer, Colleyville Heritage, jr.; Wilson Kirkbride, Denison, sr.; Beau Williams, Frisco Reedy, sr.

Shortstops - Brad Burckel, Lindale, sr.; Carson Hauk, Plainview, sr.; Zach Limas, Richmond Foster, sr.; Easton Loyd, Hallsville, soph.; Izzy Lopez, FW Arlington Heights, jr.; Rhett Maynard, Amarillo, jr.; Jake Olson, Brenham, soph.; Matthew Parker, Colleyville Heritage, sr.; Hunter Rosson, Aledo, sr.

Third basemen - Austin Bost, Port Neches-Groves, sr.; Brandon Broughton, Calallen, sr.; Jan Cabrera, Denton, jr.; Jacob Flores, CC Carroll, sr.; Caleb Flores, Amarillo, sr.; Logan Kohler, Little Elm, jr.; David Vargas, Mansfield Legacy, sr.

Outfielders - Cade Bickerdike, Marshall, sr.; Jordan Carroll, North Forney, sr.; Trenton Chinn, Tomball Memorial, sr.; Pepe Contreras, Sharyland, soph.; Karlus Flanagan, Nacogdoches, jr.; Benton Ford, Lubbock Cooper, jr.; Bryson Jackson, Kingwood Park, sr.; Brayden Johnson, Hallsville, jr.; Warren Laster, Manvel, sr.; Jonathan Lugo, Sharyland Pioneer, jr.; Ryan Neitsch, Georgetown, sr.; Dalton Porter, Rouse, soph.

Designated hitters - Justin Hernandez, CC Carroll, sr.; Johnny Hoyle, Drippings Springs, sr.; Adam Kloffenstein, Magnolia, sr.; Jacob Meador, Burleson Centennial, jr.; Rome Shubert, Santa Fe, soph.; Trey Stephens, Lubbock Coronado, jr.

Comments

Special Sections